رپورتاژ آگهی و مزایای آن

حتما شما هم درباره رپورتاژ آگهی شنیده اید. با راستی این رپورتاژ آگهی چیست؟چه فوایدی برای سایت ما دارد؟ به چه درد می خورد؟ چقدر در سئو اثرگذار است؟ در این مقاله قصد پاسخ دادن به سوالات شما در حوزه رپورتاژ آگهی داریم. با تیم تخصصی تارا همراه باشید.

بیایین سفر خود را از این سوال آغاز کنیم. به راستی، رپورتاژ آگهی چیست ؟ امروزه کسب و کارهای زیادی هستند که برای مطرح شدن در اینترنت، اقدام به استفاده از ترفند های سئو می کنند. یکی از این اقدامات، استفاده از رپورتاژ می باشد. در واقع رپورتاژ روشی برای تبلیغ وب سایت شماست و اگر به درستی انجام شود، قطعا مفید خواهد بود.

در زبان ساده، رپورتاژ به گونه ای از آگهی گفته می شود که به صورت گزارش نوشته شده و خواننده در ابتدا متوجه نمی شود که این مقاله یک تبلیغات است. به همین سادگی. در سایت های بزرگ خبری، ممکن است شما مقالات و گزارشاتی را مطالعه کنید. ولی اصلا متوجه تبلیغی بودن آن نشوید. در آخر این مقالات کلمه رپورتاژ آگهی درج شده است که نشان می دهد این مقاله و گزارش، از طرف یک سایت دیگری نوشته و در سایت خبری قرار داده شده است. تا به طور مستقیم و یا غیر مستقیم خود را تبلیغ کند.

رپورتاژ آگهی تارا

رپورتاژ آگهی چه تاثیری در سئو دارد؟

حتما این هم یکی از سوالات شماست. خب رپورتاژی نوشته شده است و در سایت دیگری قرار داد شد. آیا در سئو سایت ما موثر است؟ پاسخ ما قطعا مثبت است. اما تاثیر آن مثبت است یا منفی؟ قطعا اینجا بحث کمی متفاوت می شود. با تیم تخصصی تارا همراه باشید تا بیشتر در این مورد صحبت کنیم.

قبل از اینکه یک محتوای رپورتاژ به یک سایت سفارش دهید، باید سایت را بررسی کرده و رتبه و خصوصاDomain Authority را چک کنید. سایت هایی را برای رپورتاژ انتخاب کنید که Domain Authority بالایی دارند. ترافیک بالایی داشته و از اعتبار بالایی در موتورهای جستجو برخوردارند. می توانید برای این سایت ها رپورتاژ سفارش داده و داخل رپورتاژ خود 3الی 5 لینک نیز قرار دهید. لینک ها باید به صورت فالو باشند. چرا که یکی از معیارهای مهم و اساسی گوگل در رتبه بندی و سئو، تعداد بک لینک هایی است که از سایت های دیگر دریافت کرده اید.

گوگل چه می گوید؟

حالا به یک سوال کلیدی دیگر رسیدیم، نظر گوگل درباره رپورتاژ آگهی چیست؟ مسئله ای که باید بدانید این است که گوگل به شدت با بک لینک های پولی مخالف است. به این علت که می خواهد رقابت سالمی بین سایت ها ایجاد کند. با این حساب، مشخص است که گوگل با رپورتاژ آگهی هم مخالف است. اما نگران نباشید. گوگل اکثرا نمی تواند تشخیص دهد که کدام بک لینک ها طبیعی می باشد و کدام بک لینک ها پولی هستند.

 

بک لینک های فالو در رپورتاژ

در مجموع ما دو نوع بک لینک داریم. بک لینک های فالو که اعتبار کاملی را به سایت شما منتقل می کند. بک لینک های نو فالو که اعتباری را به سایت شما منتقل نمی کند.

در رپورتاژ معمولا بک لینک ها از نوع فالو هستند و اعتبار کاملی را به سایت شما منتقل می کنند.

رپورتاژ آگهی بهتر است یا خرید بک لینک؟

حالا که با رپورتاژ آگهی آشنا شدید بگذارید مقایسه ای هم با خرید بک لینک داشته باشیم. برخی سایت ها در ازای گرفتن پول، لینک سایت شما را در فوتر یا سایر بخش های سایت خود می گذارند. این کار در سئو بسیار اثر گذار است. فراموش نکنید که وقتی اثر گذار خواهد بود که گوگل متوجه پولی بودن لینک نشود. در رپورتاژ هم لینک شما در متن مقاله رپورتاژ درج می گردد. خب به نظر شما کدام گزینه بهتر است؟

به نظر من، برنده این رقابت قطعا رپورتاژ آگهی خواهد بود. برای این انتخاب چند دلیل داریم.

اولا بک لینک های پولی به صورت موقت خواهد بود و برداشته می شود. ولی رپورتاژ آگهی اینگونه نیست و محتوای شما به صورت دائم در سایت خواهد بود. شاید سوالی که برای شما پیش بیاید این باشد که چه فرقی می  کند بک لینک به صورت دائم باشد یا موقت. اگر موقت باشد، سئو نیز موقت است. وقتی شما تصمیم می گیرید دیگر هزینه بک لینک های تبلیغاتی را نپردازید، آنگاه با برداشتن لینک شما از سایت، سئو شما افت خواهد کرد.

دوما نوع بک لینک هم برای گوگل بسیار مهم است. در رپورتاژ آگهی لینک شما داخل مقاله سایت قرار می گیرد. که این مطلب در سئو اهمیت زیادی دارد.

 

چگونه رپورتاژ آگهی بنویسیم؟

قطعا یکی از سوال های اساسی و مهمی که باید پاسخ داده شود، چگونگی نوشتن رپورتاژ آگهی است. نوشتن رپورتاژ یک هنر است. باید بدانید که رپورتاژ یک کاتالوگ و یا یک آگهی نیست. حتی مانند بخش “درباره ما” سایت شما هم نیست. باور کنید کاربران مثلا سایت خبری، علاقه ای به خواندن تبلیغات در قالب خبر ندارد. چند نکته را در رپورتاژ حتما رعایت کنید:

اولا تمام تلاش خود را بکنید که مقاله بنویسید. نه به صورت تبلیغات و تعریف و … تلاش کنید مطلب شما شبیه به مقاله یا خبر باشد.

دوما به تیتر رپورتاژ خود بسیار دقت کنیدو تا جای ممکن تیتر خبری باشد. حتی در پاراگراف اول و دوم بیشتر درباره صنعت خود بنویسید. و تلاش کنید مخاطب را درباره صنعت خود کنجکاو کنید.

سومین نکته که از همه مهم تر است، کلمات کلیدی در رپورتاژ می باشد. سعی کنید از کلمات کلیدی به صورت کاملا استاندارد در متن مقاله استفاده کنید. هر کلماتی را به سایت خود لینک ندهید. لینک ها باید استاندارد باشد. بهترین گزینه این است که یک واژه را به صفحه اول لینک بدهید و دو واژه و کلمه کلیدی را به صفحات داخلی مرتبط لینک بدهید. همچنین تیترهای مختلف در یک رپورتاژ مهم هستند. سعی کنید از عناوین اساسی و مهم استفاده کنید.

و در آخر مجددا تاکید می کنیم محتوای رپورتاژ شما نباید جنبه تبلیغات داشته باشد و بیشتر باید جنبه خبر و مقاله ای داشته باشد. فراموش نکنید همیشه موثرترین و بهترین روش تبلیغ آن است که غیر مستقیم تبلیغ شود. این مدل تبلیغ در ذهن مخاطب اثر می گذارد.

رپورتاژ آگهی، یک تیر با دو نشان

بله درست است. رپورتاژ یکی از بهترین گزینه ها برای ” بهتر شناخته شدن” و ” بهبود رتبه در گوگل” می باشد. دو نشانی که امروزه کسب و کارهای مختلفی به دنبال آن هستند. شما با یک رپورتاژ آگهی نه تنها کسب و کار خود را به بقیه می شناسانید، بلکه بک لینک هایی دریافت می کنید که در بهبود رتبه شما بسیار موثر است.

با انتشار یک رپورتاژ در سایت های بزرگ، فرصت این را خواهید داشت که خود را به بسیاری از مردم ایران بشناسانید. این گام محکمی برای رونق کسب و کار شماست.

 

کدام وب سایت برای رپورتاژ آگهی مناسب است؟

تا این بخش از مقاله قطعا به پاسخ سوالات خود رسیده اید. حتما می خواهید به اولین رپورتاژتان را منتشر کنید. اما دست نگه دارید. یک سوال اساسی بی پاسخ مانده است. کدام وب سایت بهترین و بیشترین بازدهی را برای شما خواهد داشت؟

برای انتخاب یک وب سایت لازم است چند نکته را مد نظر داشته باشید.

اول موضوع وب سایت است. هر چقدر موضوع وب سایت به موضوع شما نزدیک تر باشد، نتیجه بهتری خواهید گرفت و انتشار رپورتاژ در آن ارزشمند تر خواهد بود.

حتما می گویید این که گفتن ندارد. اگر وب سایتی در حوزه ما فعالیت کند، احتمال اینکه کاربران آن مشتری ما بشوند هم بیشتر است. بله درست است. ولی من به یک دلیل دیگر آن را گفتم. مرتبط بودن موضوعات در سئو هم نقش اساسی دارد.

بیایید با یک مثال موضوع را برای شما روشن کنم. اگر من متخصص گوشی های هوشمند باشم و به شما بگویم فلان گوشی خوب است باور می کنید یا اگر من سررشته ای از گوشی نداشته باشم؟ اگر من کارشناس دامداری باشم و بگویم فلان محصول دامی خوب است باور می کنید یا اگر کارشناس استراتژی محتوا باشم و بگویم فلان محصول دامی خوب است؟ گوگل هم لامصب فکرش شبیه ماست! وقتی شما از یک سایت مرتبط لینک بگیرید، ارزش بیشتری برای لینک قائل می شود و در سئو شما اثر می گذارد.

دومین مورد که باید توجه کنید رتبه الکسا سایت می باشد. هر چقدر رتبه بالاتر باشد قطعا به نفع شما خواهد بود. برای دانستن رتبه الکسا یک سایت می توانید به سایت www.alexa.com/siteinfo مراجعه کنید. اولین نکته ای که در این بخش اهمیت دارد رتبه یک سایت در ایران است.

سومین نکته هم شناخت مخاطبان سایت است. اگر هدف شما از رپورتاژ آگهی فقط سئو نیست و می خواهید دیده شده و شناخته شوید بسیار مهم است که مخاطبان سایتی که قصد انتشار آگهی در آن دارید را بشناسید.

چهارم اینکه برخی از سایت ها رپورتاژ را مدت دار در سایت خود درج می کنند. یعنی رپورتاژ شما بعد از مثلا یک سال یا شش ماه حذف خواهد شد. قطعا ما مخالف این مدل رپورتاژ هستیم. پیشنهاد می کنیم حتما رپورتاژ آگهی را در سایت هایی درج کنید که دائمی بماند.

از اینکه تا این بخش از مقاله همراه ما بودید سپاس گزاریم. امیدواریم توانسته باشیم در این مقاله، به سوالات اساسی شما پیرامون رپورتاژ آگهی پاسخ داده باشیم